REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BALIKESİR FARKLI BAKIŞ

YENİ SUSURLUK FACİASI FRENİ PATLAYAN KAMYONUN ALTINDA KİMLER KALACAK?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YENİ SUSURLUK FACİASI FRENİ PATLAYAN KAMYONUN ALTINDA KİMLER KALACAK?
09 Şubat 2022 - 6:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Susurluk Belediye Meclisinde alınan siyasi karar, Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’i görevden alınmasına doğru gidiyor

YENİ SUSURLUK FACİASI
FRENİ PATLAYAN KAMYONUN ALTINDA KİMLER KALACAK?

Susurluk Belediye Meclisi CHP’li ve İYİ Partili üyeleri tarafından, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisine 1 üye göndermek için, şok edici siyasi bir karara imza atıldı. Belediye Meclisi çalışma yönetmeliğinde açık şekilde belirtilen, ‘görev alanına girmeyen siyasi konularda karar alırsa, belediye meclisinin feshi için işlem yapılır’ maddesi bu kadarla kalmıyor. Belediye Kanununun 44. Maddesi ‘d’ bendinde ise belediye başkanının ‘Meclisin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması’ durumunda başkanlığının sona ereceği açık şekilde bildiriliyor.

Her platformda hukuk ve adaleti üzerinden algı operasyonunu sürdüren CHP ve İYİ Parti ittifakı, en ufak bir güç hissettiğinde kanunları nasıl hiçe saydığını gözler önüne serdi. Bu kadar açık şekilde yapılan hata veya kasıt ile alınan siyasi karar, kanunen, meclis üyelerinin görevden uzaklaştırılması, belediye organlarından olan belediye meclisinin feshi ve belediye başkanının görevinin sona erdirilmesine doğru ilerliyor.

KANUN NET

Belediye meclis üyelerinin, halkı temsilen mecliste bulunmaları görevden önce etik bir sorumluluk. Ancak çeşitli özür ve izinlerle meclis üyelerinin katılamadığı oturumlar bulunuyor. Belediye Kanunun 29. Maddesinde de ‘Özürsüz veya izinsiz olarak arka arkaya üç birleşim günü veya bir yıl içinde yapılan toplantıların yarısına katılmayan üyenin üyeliğinin düşmesine, savunması alındıktan sonra üye tam sayısının salt çoğunluğuyla karar verilir’ denilmekte. Susurluk Belediye Meclisi AK Partili Üyesi İbrahim Dürmüş, sağlık sorunları gerekçesiyle, bir yıl içinde yapılan xx toplantıya katılamadı. İlgili dilekçelerini de meclise sundu.
KANUNLARI HİÇE SAYDILAR
Susurluk Belediye Meclisinin İYİ Parti ve CHP’li Meclis üyeleri bu durumu, siyasi emelleri uğruna fırsata çevirmeye çalıştı. Özür ve izinleri hiçe sayarak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde 1 sandalye fazla alabilmek için kanunları umursamadan ya da incelemeden, görevlerinden uzaklaştırılma, meclisin feshi ve Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’in görevden alınmasına kadar gidebilecek bir durumun yolu açılmış oldu.
1
BU KAMYONUN ALTINDA KİMLER KALIR

Belediye kanunun 30’uncu maddesi b fıkrasında, ‘Belediyeye verilen görevlerle ilgisi olmayan siyasî konularda karar alırsa, İçişleri Bakanlığının bildirimi üzerine Danıştay’ın kararı ile feshedilir’ denilmekte. Bu karar sonrasında asıl yaptırım ise kanunun 44’üncü maddesiyle Belediye başkanının, ‘Meclisin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması’ durumunda İçişleri Bakanlığının başvurusu üzerine Danıştay kararıyla başkanlık sıfatı sona erer, ifadesi yer alıyor.

EN HAFİF KARAR GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA

Belediye Kanunun Organlara İlişkin Ortak Hükümler kısmında, ‘Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir’ denilmekte. Bu kadar açık ve kesin hükümlerin yer aldığı kanunu, aynı şekilde hiçe sayan meclis üyelerine hangi üst aklın bu fikri verdiği de önemli bir faktör.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.